Ve středu 27. listopadu vystoupil s přednáškou o kompetencích prezidenta republiky ve vztahu k bezpečnostnímu prostředí Marcel Bednář z Právnické fakulty Univerzity Karlovy, určenou přednostně posluchačům prvního ročníku bakalářského studijního oboru Bezpečnost a obrana.
Prezidentovi republiky, jakožto ústavnímu činiteli, náleží řada pravomocí. Každý stát je definuje odlišně; zatímco v některých zemích je hlava státu oním pomyslným „kladečem věnců“, v jiných představuje skutečného „muže činu“. Rozdíly ovšem existují nejen mezi jednotlivými zeměmi, ale i mezi osobnostmi, které tento úřad zastávají, což je i případ České republiky. Marcel Bednář proto dále soustředil svůj výklad do několika témat, která byla současně odpověďmi na otázky, mezi nimi především následující: Zrodilo zavedení přímé volby hlavy státu občany nový typ prezidenta? Zodpovídá se prezident ze své působnosti? Může se dopustit velezrady, anebo vlastizrady? Kterými pravomocemi disponuje, a které naopak nemá? A především – jak je to s jeho roli v bezpečnostním systému České republiky. Odpovídá jeho důležitosti v politickém systému, či je spíše podhodnocena?
Zájem o téma, jaká úloha náleží hlavě státu v bezpečnostním systému či obecněji i v politice jako takové, se setkalo se zájmem posluchačů. Snad tak lze usuzovat z velkého množství vznesených dotazů – čímž nakonec výklad i diskuse překročily očekávaný časový rámec.
Autor: Aleš Binar