Právě si prohlížíte Kurz Komando byl ukončen v kostele sv. Cyrila a Metoděje

Kurz Komando byl ukončen v kostele sv. Cyrila a Metoděje

​V pondělí 27. 6. 2022 se uskutečnilo vyřazení úspěšných absolventů kurzu Komando, který organizovalo Velitelství výcviku – Vojenské akademie Vyškov (VeV-VA). Slavnostní ukončení kurzu se symbolicky koná od roku 2013 v prostorách krypty Národního památníku hrdinů Heydrichiády v Resslově ulici v Praze.

Úspěšným absolventům tohoto prestižního armádního kurzu předal odznak absolventa kurzu náčelník oddělení výsadkového vojska a gestor kurzu plk. gšt. Ing. Jiří Líbal. Spolu s odznaky absolventi převzali z rukou zástupce velitele VeV-VA plukovníka Jiřího Adamce mince Komando a od náčelníka štábu VeV-VA plukovníka Hynka Pavlačky certifikáty a nášivky Komando.

Tyto historické souvislosti, symbolika a spojení historického prostoru krypty s dnešním kurzem má svůj historický odkaz pro všechny absolventy kurzu Komando. Právě v prostoru krypty Památníku Heydrichiády položilo své životy sedm parašutistů, a to se slovy: „Nikdy se nevzdáme!“.

Kurz pod vedením příslušníků Úseku přípravy Komando zahájilo dne 23. května 28 příslušníků Armády České republiky a ukončilo 14 absolventů – dvanáct ze 43. výsadkového pluku a dva z Univerzity obrany.

Univerzita obrany měla v kurzu 4 studenty a dvojice studentů kurz dokončila. Student 5. ročníku rtm. Jan PITRA a student 4. ročníku rtn. Richard Jäger z Fakulty vojenského leadershipu – obor velitel mechanizovaných jednotek. Oba příslušníci kurzu shodně konstatovali, že zkušenost z tohoto náročného kurzu byla pro všechny přínosná a kurz byl na velice vysoké úrovni. Tímto chceme poděkovat nejenom instruktorům kurzu, kteří nás po celou dobu vedli a předávali své zkušenosti, ale i všem účastníkům kurzu.

Zejména v druhé části kurzu v rámci komplexních akcí, kdy byli účastníci kurzu prakticky přezkušováni ze všeho, co se do té doby naučili. A dále to byl stres, kdy byla neustále veškerá naše činnost bedlivě sledována a hodnocena instruktory.

Autor: Milan Podhorec, foto: Pavel Vystrčil, Úsek přípravy KOMANDO