Právě si prohlížíte Obnovení ostrých školních střeleb ze samohybných houfnic

Obnovení ostrých školních střeleb ze samohybných houfnic

Ve dnech 11. a 12. října 2022 proběhnou pod vedením Katedry palebné podpory ve Vojenském újezdu Libavá experimentální střelby ze 152mm ShKH vz.77 DANA. Uskutečněním těchto střeleb Katedra palebné podpory obnovuje princip školních střeleb, jejichž absolvování bývalo samozřejmostí pro všechny studenty dělostřeleckého oboru.

Participovat na školních střelbách nebudou pouze studenti Katedry palebné podpory, ale praktické dovednosti si zde osvojí i studenti Katedry zbraní a munice z Fakulty vojenských technologií. Hlavní náplní experimentálních střeleb Katedry palebné podpory bude praktické ověření výstupů, které byly zjištěny v rámci projektu Pravidla 22. Tento projekt byl zadán náčelníkem dělostřelectva AČR a jeho účelem je zhodnocení českých a amerických přístupů k manuálnímu určování prvků pro střelbu v případě výpadku automatizovaných systémů řízení palby. Katedra palebné podpory UO je v rámci projektu Pravidla 22 řídícím prvkem, který organizuje další složky dělostřelectva AČR, zejména příslušníky 13. dělostřeleckého pluku Jince a VeV-VA Vyškov. Praktické ověření výstupů, zjištěných v rámci řešení projektu bude mít výrazný vliv na další přístupy k manuálnímu určování prvků pro střelbu a to nejen v rámci AČR, ale i NATO. Cílem je totiž vytvořit inovativní systém manuálního určování prvků pro střelbu, který bude interoperabilní v rámci NATO a bude kombinovat nejlepší atributy z jednotlivých postupů při manuálním určování prvků pro střelbu.

Současně se prohloubí i spolupráce mezi Univerzitou obrany a společností Excalibur Army spol. s r.o., protože během experimentálních střeleb se plánuje uskutečnit první ostré střelby z nové samohybné houfnice MORANA, kterou tato česká zbrojní společnost vyvíjí. Houfnice MORANA je pokračováním řady českých a slovenských houfnic a navazuje na houfnici DANA, která je aktuálně ve výzbroji Armády ČR a novější houfnici DITA, taktéž od společnosti Excalibur Army. Disponuje ráží 155mm NATO s dostřelem 41,5 km a její název MORANA vychází ze slovanské mytologie, kde představuje bohyni smrti a znovuzrození, nebo také bohyni pravdy. Více o nových českých samohybných dělech v článku na czdefence.cz.

Autor: Martin Blaha, Foto: Excalibur Army, CZ DEFENCE